Dzień Bezpiecznego Internetu

W tym roku nasza szkoła - w ramach realizacji programu wychowawczo-profilaktycznego -  aktywnie włączyła się w akcję Dzień Bezpiecznego Internetu.  

DBI obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku. Ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. 

Tegoroczne hasło przewodnie brzmi: „Działajmy razem”.

Podczas lekcji wychowawczych we wszystkich klasach prowadzone były zajęcia dotyczące bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni. Na gazetkach pojawiły się wykonane przez uczniów hasła i plakaty promujące zasady bezpiecznego zachowania.

Natomiast dzisiaj gościliśmy w szkole przedstawiciela KMP w Nowym Sączu panią Barbarę Przychocką – Serafin, która przeprowadziła zajęcia w czterech grupach wiekowych.

Podczas spotkania z uczniami klas I-III i przedszkolakami pani z Policji przestrzegała dzieci przed przyjmowaniem zaproszenia od nieznajomych kierowców i wsiadaniem do obcych pojazdów. Zwracała uwagę na to, że przyjaciele poznani w Internecie mogą nie być tymi, za których się podają – mogą to być osoby, które mają wobec dzieci złe zamiary. Uczulała, by nie podawać w Internecie swojego nazwiska, wieku, numeru telefonu, lecz posługiwać się nickiem. Zachęcała, by pokazać rodzicom swoje ulubione strony, opowiedzieć o „wirtualnych” znajomych i nigdy nie umawiać się z osobami poznanymi przez Internet.

W klasach IV-VI szczególną uwagę poświęciła „Dekalogowi cyfrowego obywatela”. Uświadomiła uczniom zarówno prawa jak i obowiązki, jakie ma każdy korzystający z nowych technologii. Warto niektóre z nich wymienić:

Należy zabezpieczać swój sprzęt komputerowy.

Nikomu nie wolno udostępniać swoich haseł.

Nie wolno wyzywać, obrażać, hejtować.

Warto zachować umiar w spędzaniu czasu w sieci.

Trzeba pamiętać, że nie wszystkie informacje dostępne w Internecie są prawdziwe.

Trudno usunąć z sieci, to co tam zostanie choć raz wrzucone.

Podkreśliła, że w sytuacji zagrożenia należy poprosić o pomoc zaufaną osobę dorosłą.

W klasach VII-VIII pogadanka dotyczyła nie tylko zagrożeń związanych z Internetem i poruszaniem się w cyberprzestrzeni, ale przede wszystkim odpowiedzialności prawnej młodzieży w wieku 13 – 17 lat. Pani aspirant omówiła niektóre przepisy Ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich i Kodeksu Karnego. Przestrzegała przed nieodpowiedzialnym zachowaniem, które może rzutować na całe dorosłe życie. 

 O godz. 10.50  odbył się uroczysty apel przygotowany przez uczniów klasy V, VII i VIII pod kierunkiem pana Pawła Rogowskiego. Na przedstawienie zostali zaproszeni także przedstawiciele Rady Rodziców.

 

NA GÓRĘ