Warsztaty chemiczne

Warsztaty chemiczne z pracownikami Centrum Chemii w Małej Skali "Kamienica Alchemika" z Torunia.

W ramach realizacji innowacji pedagogicznej ,,Jak tu zostać czarodziejem ?’’ uczniowie Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Siołkowej i Szkoły Podstawowej w Starej Wsi (kl. VII) wzięli udział w niezwykłej lekcji chemii i przyrody przeprowadzonej przez pracowników Centrum Chemii w Małej Skali z Torunia. Uczniowie w zespołach dwuosobowych wykonywali eksperymenty chemiczne: ,,żarłoczna miedź”, otrzymywali tlen ogrzewając manganian(VII) potasu i sprawdzali jego właściwości, działali magnezem na rozwór kwasu octowego i badali palność powstałego gazu oraz badali pojemność poliakrylanu sodu. Podczas przeprowadzonych doświadczeń wykorzystywali innowacyjną technikę Small-Scale Chemistry, która polega na pracy z niewielkimi ilościami substancji, co zwiększa bezpieczeństwo eksperymentu, zmniejsza czas jego przeprowadzenia i umożliwia jego dokładniejsze omówienie. Uczniowie podczas eksperymentowania wykorzystywali przedmioty używane na co dzień w gospodarstwie domowym np. plastikowe spinacze do bielizny, patyczki do szaszłyków, podgrzewacze tealight.

Warsztaty zakończył efektywny pokaz  doświadczeń chemicznych w którym bardzo aktywnie brali udział uczniowie obu szkół. (Monika Nosal)