„Nigdy nie patrz na nikogo z góry, chyba, że właśnie pomagasz mu wstać” J. Jackson

Empatię rozumiemy jako współodczuwanie, zdolność do rozumienia oraz podzielania uczuć drugiego człowieka. Ma ona ogromny wpływ na przystosowanie do życia w społeczeństwie, na nawiązywanie kontaktów i relacji z innymi ludźmi. W ramach ostatniego modułu projektowego „Empatia” uczniowie chętnie zaangażowali się w działalność na rzecz osób niepełnosprawnych. Wzięli udział,  m.in. w obchodach z okazji „ Dnia Osób z zespołem Downa”. Wzięli udział w ogólnopolskim konkursie plastycznym organizowanym przez „eMOCja MA MOC”, przygotowując plakat promujący tolerancję i szacunek wobec tych osób. Włączyli się również w przygotowanie obchodów „ Światowego Dnia Świadomości Autyzmu”.

Na zajęciach tematycznych uczniowie starali się trafnie określać własne emocje, a także emocje innych ludzi, które przeżywają w różnych codziennych sytuacjach. Korzystali z zadań interaktywnych dostępnych na platformach edukacyjnych: genialny.pl, wordwall, learning.app.  

Ósmoklasiści szczególnie zaangażowali się w działania w ramach innowacji ekologicznej „Ekoemocja”, której celem było promowanie postaw proekologicznych i empatycznego podejścia do przyrody i środowiska. W celu ich ochrony, uczniowie przygotowali plakietki ekologiczne propagujące ochronę energii elektrycznej, które zostały zawieszone w budynku szkoły. Uczniowie  zorganizowali w klasie „zielony dzień”. Miał on na celu promowanie idei zdrowego odżywiania się i częstego sięgania po to co w piramidzie żywienia ważne – czyli warzywa. Uczniowie wspólnie przygotowywali kanapki, których przewodnim kolorem był kolor zielony – kojarzący się z naturą. Wykazali się również kreatywnością, wymyślając własne zdrowe kompozycje witaminowe. Wspólny posiłek w miłym towarzystwie smakował znakomicie.

Kończąc realizację projektowych działań, możemy z całą pewnością zgodzić się z twierdzeniem, które mówi, że rozwijanie empatii to nauka tego, co dobre, a co złe. Wzbudzanie chęci do pomocy innym pozwala nam porządkować świat i określić swoje w nim miejsce, a zachowania empatyczne pozwolają nam polubić siebie. 

NA GÓRĘ