Kwietniowe święta książki

2 kwietnia - Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci 

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci obchodzony jest w dniu urodzin znanego duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena, autora takich klasyków jak „Brzydkie kaczątko”, „Calineczka” czy „Królowa Śniegu”. Święto zostało zainicjowane w 1967 roku przez Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych Ludzi (IBBY). Od tego czasu coroczne obchody organizuje inne państwo. Polska była organizatorem święta w 1979 roku, a przewodnie hasło tych obchodów brzmiało „Książka moim oknem na świat”. Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci został ustanowiony, aby promować piękną literaturę i grafikę dla młodego czytelnika. Szczęście, mądrość, wiedza to tylko część wartości,  które chcemy przekazać dzieciom na przyszłość. Tylko jak to zrobić? Najlepszym kluczem jest codzienne czytanie. Ta codzienna forma wspólnego spędzania czasu jest doskonałą metodą wychowawczą: buduje więzi z najbliższymi i poczucie bezpieczeństwa, rozwija wyobraźnie, wzbogaca słownictwo, kształtuje nawyk czytania, uczy wartości moralnych. Dlaczego warto czytać dzieciom? Zalet jest bardzo wiele. Książki dostarczają wiedzy, rozwijają wyobraźnię, pamięć, uczą logicznego myślenia, kojarzenia faktów. Książki mają także w sobie duży ładunek emocjonalny. Zaszczepiając młodym miłość do czytania, jest nadzieja, że w przyszłości częściej będą siedzieć z nosem w książce niż w smartfonie.

23 kwietnia - Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Obchodzony w tym roku po raz 28. Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, tradycyjnie poświęcony jest promocji literatury i czytelnictwa, a także problematyki związanej z ochroną praw autorskich. Co roku staje się okazją do dyskusji na temat roli książki jako źródła wartości i wiedzy, a także skarbnicy dziedzictwa niematerialnego i różnorodności kulturowej oraz narzędzia dialogu.

Dzień proklamowany został w 1995 roku, na 28. Sesji Konferencji Generalnej UNESCO. Historycznie, idea święta książki ma swój początek w Katalonii i sięga roku 1930. Data obchodów – 23 kwietnia – związana jest z rocznicą urodzin lub śmierci kilku wielkich pisarzy: Szekspira, Cervantesa, Druona i Nabokova.

W Światowym Dniu Książki i praw Autorskich UNESCO zachęca uczniów, nauczycieli, czytelników z całego świata, a także wydawców i bibliotekarzy – nas wszystkich, do dzielenia się pasją do literatury i wyrażania miłości do czytania.

Z inicjatywy UNESCO, od dwudziestu lat, co roku 23 kwietnia kolejne miasto staję się Światową Stolicą Książki. W 2016 r. był nią Wrocław.

Według badań Biblioteki Narodowej i TNS Polska tylko co siódmego z nas można nazwać prawdziwym czytelnikiem. Tylko 11% Polaków czyta minimum siedem książek w ciągu roku.

W świetle tych badań każdy z aktywnych czytelników powinien hucznie obchodzić swoje święto w Światowym Dniu Książki. Zachęcamy wszystkich, którzy lubią czytać książki, by podzielili się ze swoimi przyjaciółmi swoimi fascynacjami książkowymi, zorganizowali wspólne głośne czytanie, koleżeńską wymianę książek. A osoby, które nie czytają zbyt wiele zachęcamy do tego, by poprosiły czytających znajomych o polecenie jakiejś ciekawej książki.

NA GÓRĘ