Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych

3 XII - MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

Ten wyjątkowy dzień to święto nie tylko wszystkich niepełnosprawnych, ale również dobra okazja do uświadomienia innym, że niepełnosprawność fizyczna czy intelektualna - tak samo jak kolor skóry, poglądy, czy pochodzenie społeczne - nie mogą być przyczyną dyskryminacji. Osoby niepełnosprawne pragną być ważną częścią społeczeństwa, dlatego powinniśmy zrobić wszystko, aby im to umożliwić.

Uczniowie starszych klas wzięli udział w warsztatach edukacyjnych dotyczących niepełnosprawności, ich rodzajów oraz trudności, jakie napotykają na co dzień osoby dysfunkcyjne. Na początku starali się określić, czym jest niepełnosprawność, następnie - pracując w grupach - próbowali zdefiniować rodzaj niepełnosprawności oraz na chwilę mogli poczuć się jak osoby z dysfunkcjami. Wspólnie zastanawiali się, w jaki sposób można pomóc tym ludziom  w codziennym funkcjonowaniu. Uczniowie mieli również okazję obejrzeć prezentację multimedialną ukazującą sławne osoby niepełnosprawne- artystów, muzyków, celebrytów oraz sportowców, którzy swymi osiągnięciami udowadniają, że niepełnosprawność nie wyklucza i pozwala żyć z pasją.

Młodsi uczniowie uczestniczyli w warsztatach sensorycznych, podczas których mieli możliwość doświadczyć, z jakimi problemami na co dzień zmagają się osoby z różnego rodzaju niepełnosprawnością.  Dzieci - mając zasłonięte oczy - z pomocą kolegów starały się omijać przeszkody postawione na drodze. Za pomocą dotyku próbowały odgadnąć, jakie przedmioty znajdują się w zamkniętym pudełku. Starały się - w nałożonych rękawicach narciarskich - zbudować konstrukcje z klocków i małych elementów, a także odszukać dwa pudełeczka wydające ten sam dźwięk. Chętnie dzieliły się swoimi wrażeniami, opowiadały o trudnościach, jakie napotykały podczas wykonywania zadań.
Wszyscy uczniowie doszli do wniosku, że życie osób mających pewne ograniczenia fizyczne czy psychiczne nie jest łatwe, jednak nie ma takich barier, których nie można pokonać. Warto pamiętać, że wiele zależy od naszego podejścia do tych osób, naszej otwartości, akceptacji i tolerancji.