Święto Narodowe Trzeciego Maja

W coroczny kalendarz uroczystości w naszej szkole wpisana jest akademia z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Jest to okazja, aby przypomnieć dzieciom o wielkiej wadze, jaką miało to dzieło polskich patriotów końca XVIII wieku. Konstytucja 3 Maja była jedną z ostatnich prób ratowania Polski przed zaborcami. Wprowadziła dziedziczność tronu, ograniczyła znacząco demokrację szlachecką, gwarantowała równe prawa mieszczanom i szlachcie, brała chłopów pod opiekę państwa, wprowadziła zawodową armię, zlikwidowała liberum veto. Mimo, że obowiązywała jedynie 14 miesięcy to przez wieki była symbolem wolności, dumy narodowej i patriotyzmu.

Uczniowie klasy VII przypomnieli atmosferę tamtych czasów.

Część artystyczna akademii rozpoczęła się od zatańczenia Poloneza. Następnie uczniowie przenieśli nas w czasy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Dopełniemiem wartości artystycznej całego programu było odśpiewanie pieśni patriotycznych przez uczennice "Wiwat majowa jutrzenko" oraz "Jest takie miejsce, jest taki kraj".

Na zakończenie Pan Dyrektor poprosił o gromkie brawa dla wszystkich artystów, a następnie podziękował uczniom za ich wspaniałe występy i zaangażowanie, nauczycielom za włożoną pracę, a rodzicom za danie mozliwości występu młodzieży.