Akcja MEN "Ćwiczyć każdy może"

Nasza szkoła otrzymała tytuł "Szkoły w ruchu"

REALIZACJA ZADAŃ Z POSZCZEGÓLNYCH OBSZARÓW

Nasza szkoła została zgłoszona do Akcji ogłoszonej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej "Ćwiczyć każdy może" i czyni starania o uzyskanie Tytułu "Szkoły w ruchu". Aby go otrzymać musi spełnić i udokumentować przynajmniej trzy z wymienionych zadań w poszczególnych obszarach zawartych w regulaminie akcji.

Opisy i dokumentacja (także fotograficzna) naszych działań znajduje się poniżej.

OBSZAR 1

1.Scenariusz zajęć z wychowania fizycznego w klasie I.

2.Scenariusz zajęć edukacyjnych organizowanych w ramach podstawy programowej wychowania przedszkolnego

OBSZAR 2

WYCIECZKA NA ROSOCHATKĘ

W ramach akcji MEN „Ćwiczyć każdy może” oraz realizacji tematów „zdobywamy szczyty naszej okolicy” 22 marca br. uczniowie z klasy IV i V  Szkoły Podstawowej im. Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Starej Wsi pod opieką nauczycieli wychowania fizycznego wzięli udział  w wycieczce pieszej na Rosochatkę (753 m n.p.m.).

Jest to szczyt zlokalizowany w północno-zachodniej części Beskidu Niskiego w grupie Gór Grybowskich. Na jej południowym stoku znajduje się nieczynny kamieniołom. U podnóża  góry położone są wsie: Stara Wieś, Ptaszkowa, Posadowa Mogilska i Krużlowa. Wyprawa miała bardzo ambitny program, który dzięki dyscyplinie i zaangażowaniu wszystkich uczniów udało się zrealizować.

Tym sposobem przyjemność została połączona z pożytkiem.  A z przyjemności choćby wymienić: zdobycie szczytu, a na nim ognisko i pyszne kiełbaski, gry i zabawy (rzuty do celu, wspinanie na drzewa, małe gierki w nogę i siatkę, szermierka na kije, zabawa w chowanego…co kto lubi…)

Reszta  czasu została spożytkowana m. in. poznanie zasad postępowania w sytuacjach niebezpiecznych i podstaw udzielania pierwszej pomocy, zdobywanie wiedzy nt. bezpiecznego zachowania w górach, wybierania bezpiecznych miejsc do zabawy oraz orientację w terenie.

Wycieczka bardzo się podobała uczniom. Wszyscy wracali trochę zmęczeni ale bardzo zadowoleni.

A więc …wkrótce czas na następną górę

1.Wycieczka na Rosochatkę- Scenariusz alternatywnych zajęć wychowania fizycznego z zakresu aktywnej turystyki

2. NAUKA I DOSKONALENIE JAZDY NA LODZIE oraz zwiedzanie Muzeum Nikifora - sprawozdanie z wycieczki.

OBSZAR 5

UCZYMY SIĘ PŁYWAĆ - pozalekcyjne zajęcia na basenie

Już kolejny rok uczniowie naszej szkoły mają możliwość uczestniczenia w zajęciach na basenie w Centrum Szkoleniowo – Rehabilitacyjnym im. Ojca Pio w Stróżach. W tym roku nauka  i doskonalenie pływania odbywa się zamiennie w trzech grupach, w każdą środę (od 14.00 do 15.00.) pod fachowym okiem instruktora.

Dzięki przychylności Wójta Gminy Grybów dzieci dojeżdżają na te zajęcia za darmo – gminnym autobusem.

„Ruch to zdrowie, nawet WIOSNA Ci to powie - witamy wiosnę na sportowo”

21 marca po zakończeniu zajęć Samorząd Uczniowski przygotował akcję pt. „Ruch to zdrowie, nawet WIOSNA Ci to powie - witamy wiosnę na sportowo” propagującej aktywność ruchową, w której wzięli udział wszyscy uczniowie naszej szkoły i dzieci z oddziałów przedszkolnych. W wiosennych konkurencjach taneczno-rekreacyjno-sportowych uczestniczyli również nauczyciele. Warunkiem przystąpienia do akcji klas i oddziałów było wytypowanie „Wiosennej pary” oraz przebranie się w określonym kolorze. Pomysł okazał się znakomity a oryginalność strojów przerosła najśmielsze oczekiwania. Wiosenny nastrój udzielił się wszystkim i impreza udała się znakomicie. Przygotowane konkurencje bardzo się podobały zarówno maluchom jak i uczniom ze starszych klas. Wszyscy bardzo aktywnie brali w nich udział oraz doskonale się bawili.

2.Scenariusz akcji szkolnej  propagującej aktywność ruchową pt.: „Ruch to zdrowie, nawet WIOSNA Ci to powie - witamy wiosnę na sportowo”

3. Wycieczka na Wojciechową Górę i „Święto pieczonego ziemniaka”- sprawozdanie z wycieczki.

4. ZAKRĘCONE PRZERWY – czyli przerwy z hula-hop- opis akcji.

OBSZAR 8

Majowy Festyn Rodzinny w Szkole Podstawowej im. Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Starej Wsi

Już od kilku lat w maju nasza szkoła organizuje Festyn Rodzinny. Jest to impreza otwarta, środowiskowa ale mająca na celu przede wszystkim integrację społeczności szkolnej tj. dzieci, nauczycieli, emerytów, pracowników niepedagogicznych, rodziców oraz seniorów.
   W festynie biorą udział całe rodziny w związku z tym staramy się by program był bogaty
w niespodzianki, gry, zabawy oraz różnorakie konkurencje w których mogą wziąć udział wszyscy od przedszkolaka do babci i dziadka włącznie.

Wśród wielu konkurencji dominują konkurencje zręcznościowo - sportowe, w których uczestnicy mogą wykazać się swoją sprawnością w sportowej rywalizacji bądź też zwyczajnie aktywnie odpocząć.

więcej zdjęć z festynu - kiknij link poniżej