ZASADY ORGANIZACJI PRACY w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID – 19

ZASADY ORGANIZACJI PRACY

Szkoły Podstawowej

im. Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego

w Starej Wsi

   od 18 stycznia 2021 roku,

w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID – 19

 W celu zapewnienia bezpieczeństwa w szkole oraz ochrony przed rozprzestrzenianiem się COVID- 19, w związku z powrotem do nauki stacjonarnej klas I - III wprowadza się specjalne zasady postępowania na terenie Szkoły Podstawowej im. Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Starej Wsi.

W szkole stosuje się wytyczne właściwego ministra do spraw zdrowia, Głównego Inspektora Sanitarnego i właściwego ministra do spraw oświaty i szkolnictwa wyższego.

I. Ogólne warunki sanitarne.

  1. Przy wejściu głównym umieszczone zostały numery telefonów do właściwej miejscowo powiatowej stacji sanitarno - epidemiologicznej, oddziału zakaźnego szpitala i służb medycznych.
  2. Przy każdym z wejść do budynku szkoły znajduje się płyn do dezynfekcji rąk oraz informacja o obowiązkowej dezynfekcji rąk po wejściu do budynku.
  3. Pracownicy obsługi wyznaczeni przez dyrektora kontrolują, by osoby trzecie wchodzące do budynku szkoły, w tym rodzice uczniów dezynfekowały dłonie lub zakładały rękawiczki jednorazowe, miały zakryte usta i nos oraz nie przekraczały obowiązujących stref przebywania (osoby te nie mogą wchodzić do sal lekcyjnych).
  4. Wszystkie toalety i sale lekcyjne są wyposażone w mydło do mycia rąk i/lub płyn do dezynfekcji.
  5. Dyrektor monitoruje codzienne prace porządkowe, szczególnie utrzymanie w czystości sal lekcyjnych, toalet, ciągów komunikacyjnych, dezynfekcja powierzchni dotykowych – poręczy, klamek i powierzchni płaskich, w tym blatów w salach i pomieszczeniach spożywania posiłków, klawiatur, włączników.
  6. Pracownicy obsługi obowiązkowo zapoznają się z zaleceniami producenta, które znajdują się na opakowaniu środka do dezynfekcji w celu ścisłego przestrzegania czasu niezbędnego do wywietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń i przedmiotów.
  7. W toaletach oraz przy umywalkach w klasach są zamieszczone instrukcje prawidłowego mycia rąk, a przy dozownikach z płynem – instrukcje dezynfekcji.
  8. Zapewnia się pojemnik do wyrzucania zużytych środków ochrony osobistej – maseczki, rękawiczki.
  9. Z sal lekcyjnych usunięte zostały przedmioty, których nie można skutecznie zdezynfekować m.in. dywany.
  10. Nauczyciele obowiązkowo dbają o wywietrzenie sali lekcyjnej podczas przerw śródlekcyjnych lub międzylekcyjnych. Wskazane jest również wietrzenie sali podczas zajęć edukacyjnych.

 

II. Założenia ogólne organizacji pracy szkoły.

  1. Do szkoły może przyjść uczeń bez objawów chorobowych sugerujących infekcję górnych dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji
    w warunkach domowych.
  2. W drodze do i ze szkoły opiekunowie z dziećmi oraz uczniowie przestrzegają aktualnych przepisów prawa dotyczących zachowania w przestrzeni publicznej. Wychowawcy zobowiązani są do informowania uczniów na bieżąco o zmianach w tym zakresie.
  3. Uczniów i pracowników szkoły obowiązują podstawowe zasady higieny: częste mycie rąk, ochrona podczas kichania i kaszlu oraz unikanie dotykania oczu, ust i nosa.
  4. Uczeń posiada własne przybory i podręczniki, które w trakcie zajęć mogą znajdować się na jego stoliku, w tornistrze lub na własnej półce. Uczniowie nie powinni wymieniać się przyborami szkolnymi między sobą.
  5. Uczniowie nie powinni przynosić do szkoły niepotrzebnych przedmiotów.
  6. Wszystkie osoby wchodzące do budynku są zobowiązane do bezwzględnego dezynfekowania rąk.
  7. Rodzice mogą wejść do przestrzeni wspólnej szkoły tylko w razie uzasadnionej potrzeby np. w celu dokonania płatności za wyżywienie. Zaleca się kontakt między wychowawcami/nauczycielami a rodzicami z wykorzystaniem technik komunikacji na odległość np. kontakt telefoniczny, dziennik elektroniczny.
  8. Wychowawcy ustalają z rodzicami sposoby szybkiej komunikacji m.in. aktualizują posiadane numery telefonów.
  9. Jeśli opiekun ucznia musi wejść do przestrzeni wspólnej szkoły to zachowuje zasady:

a) zachowanie dystansu względem innych rodziców min. 1,5 m,

b) zachowanie dystansu względem pracowników szkoły min. 1,5 m,

c) stosuje środki ochronne: osłona ust i nosa, rękawiczki ochronne lub dezynfekcja rąk.

  1. Ogranicza się przebywanie w budynku szkoły osób trzecich do niezbędnego minimum. Woźna monitoruje wejścia osób trzecich do budynku szkoły.
  2.  Szkoła posiada termometr bezdotykowy. Po każdym użyciu jest on zdezynfekowany.
  3. Jeśli pracownik szkoły zaobserwuje u ucznia objawy mogące wskazywać na infekcję górnych dróg oddechowych np. gorączka, kaszel, odizolowuje się ucznia do wyznaczonej sali
    i niezwłocznie powiadamia opiekunów o konieczności odebrania  ucznia ze szkoły.
  4. Rodzice wyrażają zgodę na pomiar temperatury ciała dziecka, jeśli zaistnieje taka konieczność, w przypadku wystąpienia niepokojących objawów chorobowych.
  5. W uzasadnionych przypadkach dopuszczalna jest organizacja zajęć pozalekcyjnych na które będą uczestniczyć uczniowie jednej klasy, bądź w małych grupach po uzyskaniu zgody dyrektora.

 

III. Organizacja pobytu uczniów w szkole, w tym w przestrzeni wspólnej.

  1. Po wejściu do budynku szkoły, a przed skorzystaniem z szatni uczniowie obowiązkowo dezynfekują ręce.
  2. Po zmianie obuwia w szatni lub miejscu do tego przeznaczonym uczniowie obowiązkowo myją lub dezynfekują ręce. Nauczyciele i pracownicy obserwują zachowanie uczniów w tym zakresie i często przypominają o tym obowiązku.
  3. Uczniowie stosują osłonę ust i nosa (maseczka lub przyłbica) w przestrzeni wspólnej budynku do czasu zajęcia miejsca w sali lekcyjnej.
  4. Zajęcia edukacyjne dla uczniów poszczególnych klas odbywają się w stałych salach lekcyjnych z wyłączeniem wychowania fizycznego, edukacji informatycznej:

Klasa I – sala 21 na 1 piętrze,

Klasa II – sala 23 na 1 piętrze,

Klasa III – sala 27 na 1 piętrze,

  1. Podczas zajęć wychowania fizycznego należy ograniczać ćwiczenia i gry kontaktowe i zastąpić je innymi.  Przy odpowiedniej pogodzie zajęcia wychowania fizycznego odbywają się na boisku szkolnym. Użyty sprzęt sportowy i podłoga w sali gimnastycznej będą myte detergentem lub dezynfekowane każdego dnia.
  2. Zajęcia edukacji informatycznej odbywają się w sali komputerowej. Po każdej lekcji dezynfekowane są powierzchnie dotykowe.
  3. Uczniowie po przebraniu obuwia i pozostawienia ubrania wierzchniego w szatni udają się prosto do sali lekcyjnej i czekają na rozpoczęcie lekcji pod opieką nauczyciela, który prowadzi pierwszą lekcję w danej klasie. Dyżur nauczyciela w klasie, w której rozpoczyna pierwszą lekcję, rozpoczyna się o 745.
  4. Uczniowie poszczególnych klas zaczynają zajęcia według planu lekcji.
  5. W klasach I – III nauczyciele organizują przerwy śródlekcyjne według potrzeb uczniów, zachowując zasady bezpieczeństwa - nie przebywają na przerwach z innymi uczniami. 
  6. Podczas przerw uczniowie nie muszą stosować maseczek lub przyłbic.

 

IV. Zasady funkcjonowania świetlicy szkolnej.

  1. Z zajęć w świetlicy korzystać mogą uczniowie obydwojga rodziców pracujących zawodowo,
    w szczególności pracowników systemu ochrony zdrowia, służb mundurowych, pracowników handlu i przedsiębiorstw produkcyjnych, realizujący zadania związane z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.
  2. Uczeń, po przyjściu do świetlicy, obowiązkowo myje lub dezynfekuje ręce pod nadzorem nauczyciela.
  3. Świetlicę należy wietrzyć co godzinę w trakcie przebywania w niej dzieci.

 

V. Zasady korzystania z biblioteki szkolnej.

  1. Do biblioteki szkolnej mogą wchodzić tylko uczniowie i pracownicy szkoły.
  2. Podczas pobytu w bibliotece należy przestrzegać przyjętych zasad bezpieczeństwa sanitarnego.
  3. W bibliotece wyznacza się strefę niedostępną dla czytelników, gdzie bibliotekarz składuje oddane książki, w celu przejścia okresowej kwarantanny.
  4. Osoby przebywające w bibliotece zachowują dystans społeczny 1,5 – 2 m, przy czym
    w pomieszczeniu biblioteki może przebywać jednocześnie 5 uczniów.
  5.  Uczniowie klas I-III przychodzą do biblioteki z wychowawcą podczas zajęć edukacyjnych.
  6. Książki i inne zbiory biblioteczne podaje uczniom wyłącznie bibliotekarz.
  7. Wszystkie książki oddane do biblioteki są opatrzone datą zwrotu, odłożone w odrębne miejsce oraz poddane dwudniowej kwarantannie.
  8. W czasie przerwy w bezpośredniej obsłudze czytelników bibliotekarz wietrzy pomieszczenie, przeciera powierzchnie dotykowe.
  9. Z uwagi na małą powierzchnię biblioteki uczniowie nie korzystają z czytelni.
  10. Po zakończeniu obsługi czytelników – na koniec dnia – pracownicy obsługi sprzątają pomieszczenie i dezynfekują powierzchnie płaskie i dotykowe.

 

VI. Organizacja pracy jadalni i korzystania z dożywiania.

  1. Pracownikom kuchni zapewnia się środki ochrony osobistej.
  2. W miarę możliwości stanowiska pracy powinny znajdować się w odległości min. 1,5m od siebie.
  3. Dyrektor monitoruje utrzymanie w czystości stanowisk pracy i sprzętu kuchennego, naczyń stołowych oraz sztućców.
  4. Korzystanie z posiłków odbywa się na szkolnej stołówce. Posiłki wydaje się
    w różnych godzinach dla ustalonych grup uczniów:
  5. Uczniowie w spożywają posiłki przy stoliku z uczniami swojej klasy według kolejności:

- klasa: I – godzina 9. 45

 - klasa: II – godzina 10.35

- klasa: III – godzina 10.40

- oddział przedszkolny: – godzina 10.00

- zerówka, – godzina 11.00

  1. Po każdej grupie uczniów wyznaczony przez dyrektora pracownik obsługi czyści blaty stolików i poręcze krzeseł.
  2. Wielorazowe naczynia i sztućce myje się w zmywarce z dodatkiem detergentu lub się je wyparza.

 

VII. Postępowanie w przypadku podejrzenia zakażenia u pracownika szkoły.

  1. Do pracy w szkole mogą przychodzić jedynie osoby bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych.
  2. W przypadku wystąpienia niepokojących objawów choroby zakaźnej pracownik powinien pozostać w domu i skontaktować się telefonicznie z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, aby uzyskać teleporadę medyczną, a w razie pogorszenia się stanu zdrowia zadzwonić pod 999 lub 112 i poinformować, że mogą być zakażeni koronawirusem.
  3. W przypadku wystąpienia u pracownika będącego na stanowisku pracy niepokojących objawów infekcji górnych dróg oddechowych powinien on skontaktować się telefonicznie z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, aby uzyskać teleporadę medyczną.
  4. Obszar, w którym poruszał się i przebywał pracownik należy poddać gruntownemu sprzątaniu oraz zdezynfekować powierzchnie dotykowe oraz stosować się do indywidualnych zaleceń wydanych przez organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
  5. W przypadku potwierdzonego zakażenia SARS-CoV-2 na terenie szkoły należy stosować się do zaleceń państwowego powiatowego inspektora sanitarnego

Wyjścia na boisko, plac zabaw, podwórko szkole

  1. Jeżeli pogoda na to pozwoli uczniowie będą korzystali z boiska, placu zabaw i terenu wokół szkoły.
  2. Przerwy, (stosownie do warunków atmosferycznych) uczniowie mogą spędzać na podwórku szkolnym wymiennie, tak aby klasy nie spotykały się ze sobą, nauczyciele zaś dbają o to by uczniowie zachowywali bezpieczny odstęp.
  3. Po powrocie do szkoły uczniowie i nauczyciele obowiązkowo dezynfekują ręce.
  4. Uczniowie podczas przerw pozostają pod opieką nauczyciela, który rozpoczyna z nimi następne zajęcia.

Procedura komunikacji z rodzicami/ prawnymi opiekunami

  1. W okresie epidemii kontakt z rodzicami/ prawnymi opiekunami dobywa się głównie drogą telefoniczną, mailową czy przez dziennik elektroniczny. Podczas wprowadzenia pracy
    w wariancie C / nauczanie zdalne/ jest to jedyny sposób komunikacji.
  2. Rodzic/ opiekun prawny może spotkać się bezpośrednio z nauczycielem po wcześniejszym umówieniu się drogą elektroniczną lub telefonicznie. Podczas bezpośredniego kontaktu zarówno nauczyciel, jak i rodzic ma obowiązek zasłaniać usta i nos oraz zachować bezpieczny dystans /co najmniej 1,5 metra/. Spotkania nie mogą odbywać się podczas przerw, gdy nauczyciel opiekuje się klasą.
  3. W szczególnych przypadkach spotkania z rodzicami mogą odbywać się bez wcześniejszego umówienia się z nauczycielem. W każdym przypadku należy zachować zasady bezpieczeństwa.
  4. Wchodząc na teren szkoły rodzic/ opiekun prawny ma obowiązek dezynfekcji rąk lub noszenia rękawiczek.
  5. Rodzice/ prawni opiekunowie mają obowiązek podać numer telefonu do kontaktu
     i niezwłocznie poinformować wychowawcę o jego zmianie - jeżeli taka nastąpi. Aktualne numery telefonu zbiera wychowawca klasy. Zostawia je również w sekretariacie szkoły.
  6. W przypadku pojawienia się jakichkolwiek objawów chorobowych rodzic zostanie niezwłocznie powiadomiony telefonicznie, o konieczności odbioru dziecka ze szkoły.

Procedura przyprowadzania i odbioru dziecka ze szkoły

  1. Do budynku szkoły może wchodzić tylko uczeń nie mający objawów chorobowych górnych dróg oddechowych. Odprowadzić go do szkoły może tylko jeden zdrowy opiekun.
  2. Zgodnie z wytycznymi GIS do szkoły nie może być wysłany uczeń, u którego w domu znajduje się osoba przebywająca w kwarantannie lub izolacji domowej.
  3. Opiekun przyprowadzający /odbierający dziecko za szkoły może przebywać tylko w części wspólnej szkoły: tj korytarzu /tzw. wiatrołapie/. Do szatni uczniowie wchodzą bez rodziców.
  4. Opiekun zobowiązany jest przebywać w odległości co najmniej 1,5 metra od innego opiekuna, ucznia czy pracownika szkoły.
  5. Uczeń wchodzący do szkoły ma obowiązek dezynfekcji rąk.
  6. Uczeń nie może wnosić do szkoły żadnych przedmiotów, które nie są niezbędne do prowadzenia zajęć edukacyjnych, wyjątek stanowią tylko uczniowie ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w tym z niepełnosprawnościami. W ich przypadku rodzic/ opiekun prawny ma obowiązek czyścić przynoszony sprzęt i przedmioty.
  7. Pracownik szkoły dyżurujący przy szatni w miarę możliwości ma obowiązek pilnować by dzieci z różnych oddziałów nie stykały się ze sobą.
  8. W przypadku zauważenia u ucznia wchodzącego do szkoły objawów infekcji górnych dróg oddechowych, pracownik szkoły informuje o tym fakcie dyrektora lub wicedyrektora szkoły. Dyrektor lub wicedyrektor kontaktuje się telefonicznie z rodzicem, aby ten niezwłocznie odebrał dziecko ze szkoły, skontaktował się z lekarzem oraz prosi
    o informację zwrotną na temat zdrowia dziecka. Uczeń, do czasu przyjścia rodzica/ prawnego opiekuna przebywa w izolatce pod opieką wyznaczonego pracownika szkoły.
  9. Dzieci z klas I - III do szatni sprowadzają wychowawcy lub nauczyciele, którzy mają z nimi ostatnią lekcję. Rodzice czekają na dzieci przed szkołą lub w części wspólnej. Rodzice
    i uczniowie muszą pamiętać o zasłanianiu ust i nosa przebywając w części wspólnej szkoły oraz o zachowywaniu dystansu społecznego.

   

PROCEDURA DEZYNFEKCJI SAL I ŁAZIENEK NA CZAS PANDEMII

Dezynfekcja pomieszczeń

  1. Pracownicy przedszkola/szkoły zobowiązani są do dezynfekcji rąk płynem do dezynfekcji przed każdorazowym wejściem do budynku przedszkola/szkoły.
  2. Pracownicy przedszkola/szkoły zobowiązani są do regularnego mycia rąk wodą z mydłem również po wykonaniu czynności związanych z myciem i dezynfekcją sal, łazienek i innych powierzchni w przedszkolu/szkole.
  3. Podczas mycia i dezynfekcji pomieszczeń przedszkola/szkoły pracownicy zobowiązani są używać środków ochrony osobistej, w tym rękawiczek, maseczek ochronnych.
  4. Pracownicy przedszkola/szkoły myją i dezynfekują sale i łazienki dziecięce oraz dla personelu codziennie, w czasie, gdy w pomieszczeniach nie przebywają dzieci/uczniowie ani inne osoby.
  5. W przypadku zmiany uczniów w Sali / pracownia komputerowa/- dezynfekcja odbywa się po każdej klasie, która z pracowni korzystała.
  6. Pracownicy przedszkola/szkoły zobowiązani są sprzątać ciągi komunikacyjne i powierzchnie płaskie oraz dezynfekować powierzchnie dotykowe takie jak: poręcze, klamki, włączniki światła, uchwyty, ramy leżaków, poręcze krzeseł, klawiatura komputerowa, telefoniczna, dzwonka – co najmniej dwa razy dziennie: tj. po przyprowadzeniu dzieci do przedszkola przez rodziców / przyjściu uczniów do szkoły, oraz po ich odebraniu / po zakończeniu zajęć lekcyjnych i rozejściu się uczniów do domów.
  7. Pracownicy przedszkola/szkoły sprzątają i dezynfekują blaty stołów, powierzchnie pod stołami w salach i w pomieszczeniach do spożywania posiłków przed każdym posiłkiem i po każdym posiłku dzieci/uczniów.
  8. Pracownicy przedszkola/szkoły zobowiązani są do codziennego mycia i dezynfekować zabawek i pomocy dydaktycznych używanych podczas zajęć.
  9. Pracownicy przedszkola/szkoły zobowiązani są do przestrzegania zasad szczególnej ostrożności podczas korzystania z płynów dezynfekujących do czyszczenia powierzchni
    i sprzętów. Korzystając z nich, należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta znajdujących się na opakowaniu środka.
  10. Należy ściśle przestrzegać czasu niezbędnego do wietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń i sprzętu, tak aby nie narażać dzieci/uczniów na wdychanie oparów środków służących do dezynfekcji.

Dezynfekcja zabawek i sprzętu

  1. Podczas mycia zabawek i sprzętu w pierwszej kolejności należy uważnie wyczyścić przedmiot, dokładnie myjąc jego powierzchnię chusteczkami czyszczącymi lub wyszorować wodą mydłem i przemyć ciepłą wodą. W ten sposób usuwamy brud, tłuszcz, a także wiele bakterii. Podczas mycia trzeba zwrócić uwagę na trudno dostępne miejsca, jak zagłębienia
    i chropowate powierzchnie.
  2. Przedmioty (zabawki i sprzęty) należy spryskać preparatem do dezynfekcji pod nazwą: TRISEPT COMPLEX pozostawić do wyschnięcia, a następnie dokładnie opłukać wodą. Nie należy stosować tych preparatów do zabawek pluszowych.
  3. Należy ściśle przestrzegać minimalnych czasów dezynfekcji wypisanych na używanych preparatach – ten czas gwarantuje usunięcie mikrobów w warunkach czystych. W przypadku krótszej ekspozycji na preparat wirusy i bakterie mogą wykazać częściową odporność na działanie środka dezynfekującego. Po dezynfekcji każdy przedmiot należy opłukać wodą lub przetrzeć wilgotną ściereczką (zależy od używanego środka do dezynfekcji i zaleceń określonych przez producenta).

Czyszczenie zabawek/sprzętów w na placu zabaw i na boisku szkolnym

  1. Pracownicy przedszkola/szkoły są zobowiązani do czyszczenia detergentem pod nazwą: UNIDOR jeden raz dziennie wyznaczonego sprzętu na placu zabaw /na boisku szkolnym oraz dezynfekcji używanego przez dzieci/uczniów sprzętu.
  2. W celu wyczyszczenia dużych zabawek / sprzętu z plastiku, metalu i drewna (w ogrodzie przedszkolnym /na boisku szkolnym) należy oczyścić powierzchnię przedmiotów wodą
    z mydłem oraz przetrzeć ściereczką nasączoną środkiem dezynfekującym, a następnie mokrą ściereczką, która zniweluje zapach preparatu i pozostawić do wyschnięcia, tak aby odparował chlor (lub inny środek dezynfekujący)

 

Postanowienia końcowe.

  1. Z powyższą procedurą pracownicy obsługi zostają zapoznani podczas odprawy roboczej.
  2. Nauczyciele zapoznają się z powyższą procedurą podczas zebrania Rady Pedagogicznej.
  3. Procedura zostaje udostępniona rodzicom i uczniom poprzez zamieszczenie na stronie internetowej szkoły.
  4. Wychowawcy zapoznają uczniów z zasadami organizacji szkoły w tym obowiązkami uczniów w zakresie higieny podczas spotkania organizacyjnego.
NA GÓRĘ