Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania w oddziałach przedszkolnych

W roku 2018 Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania przypada na 29 września (sobota).

To święto, którego najważniejszymi beneficjentami są dzieci. Czytanie im na głos stymuluje ich rozwój, wzbogaca słownictwo i pobudza wyobraźnię.

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania został ustanowiony z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku. Data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży. Idea głośnego czytania znalazła uznanie wśród aktorów, nauczycieli, lekarzy, terapeutów, rodziców, a nawet polityków, którzy chętnie angażują się w ten projekt.

29 września w wielu bibliotekach w kraju jest organizowane wspólne, głośne czytanie. Oprócz znanych i lubianych aktorów, pisarzy i celebrytów, w akcję włączają się też między innymi policjanci i strażacy.

Propagatorzy głośnego czytania radzą, aby czas na czytanie zaplanować, aby nie był on przypadkowy. Należy też dobrać lekturę do upodobań małego słuchacza po to, by mógł wspólny czas z rodzicem, czy opiekunem spędzić z przyjemnością i odbierać go jako prawdziwą przygodę. Zachęcają także do kontynuowania tej czynności później, kiedy dzieci czytają już samodzielnie.

W naszej szkole ten wyjątkowy dzień obchodziliśmy w poniedziałek 1 października. Najmłodszym dzieciom książkę ze szkolnej biblioteki pt. „Żółw wiercipięta i inne zwierzęta” Agnieszki Frączek czytał Pan Dyrektor. Przedszkolaki były bardzo zainteresowane treścią książki, ze skupieniem i uwagą słuchały, a potem aktywnie włączały się w rozmowę na temat przeczytanych wierszyków.

NA GÓRĘ