Wycieczka klas II - VIII do Huty Szkła w Krośnie

Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie to miejsce, które wraz z wychowawcami w dniu 14 września odwiedzili uczniowie klas II - VIII. Niewiarygodne ile w ciągu trzech godzin o produkcji szkła można się było dowiedzieć. Program wycieczki był bardzo interesujący ponieważ Centrum Dziedzictwa Szkła to jedyny obiekt w Polsce prezentujący świat szkła w nowoczesny i atrakcyjny sposób. W tym niezwykłym muzeum eksponaty można dotykać, obserwować jak powstają, a nawet współtworzyć.

Zwiedzanie rozpoczęliśmy w budynku głównym, gdzie przewodnik odkrywał przed nami tajniki produkcji szkła. Po zejściu na najniższe piętro muzeum uczniowie znaleźli się przy rozgrzanym piecu hutniczym. Tutaj z bliska mogli obserwować z czego i jak powstaje szkło. Następnie czekały na wszystkich zajęcia, gdzie każdy miał okazję namalować na szkle piękne, kolorowe obrazki. Kolejną atrakcją było samodzielne wybicie medalu – pamiątki ze szklanej surówki.

Później  uczniowie odwiedzili warsztat obróbki i zdobienia szkła: grawerowania, malowania na szkle, produkcji witraży i szklanych figurek. Dodatkowo mieli okazję zobaczyć film prezentujący historię powstania huty szkła w Krośnie i innych podobnych obiektów w okolicy.

Uczniowie zwiedzili również piwnice położone w zachodniej części krośnieńskiego rynku, gdzie mogli dokładnie przyjrzeć się na czym polega kunszt artystów szkła. Tutaj dzieci miały możliwość zwiedzić interaktywne sale, poznać różnorodne właściwości i zastosowania szkła, uczestniczyć w eksperymentach i zabawach m.in. „zobaczyć rozgwieżdżone niebo” przez szkło powiększające i okulary 3D, poznać zasadę działania światłowodów czy kalejdoskopów.

Na zakończenie pobytu w Centrum uczniowie dokonali zakupu szklanych pamiątek, które zachwycały pięknem i oryginalnością.

Następnym punktem wycieczki był Odrzykoń, gdzie dzieci miały okazję zwiedzić ruiny średniowiecznego Zamku Kamieniec. Pani przewodnik zapoznała uczniów z bogatą historią i legendami na jego temat. Zwiedzili również ekspozycję w odremontowanej części zamku i salę tortur, a także podziwiali piękną panoramę z punktu widokowego.

Potem udaliśmy się do Trzcinicy, gdzie zwiedziliśmy Muzeum Troi Karpackiej. Zobaczyliśmy wspaniałą salę wystawową, w której znajdowało się mnóstwo pamiątek świadczących o starodawnej historii Trzcinicy. Po wyjściu z pawilonu udaliśmy się by zwiedzić trzciński skansen. Jest to ekspozycja domów zarówno ludzi mieszkających tutaj przed 4000 lat jak i Słowian. Zabudowania te zostały odtworzone na podstawie odkryć archeologicznych. Następnie zobaczyliśmy odtworzone mury obronne z poszczególnych okresów historycznych.

Kulminacją zwiedzania Karpackiej Troi było wejście na wieżę widokową, skąd rozprzestrzeniał się wspaniały widok na skansen Biecz i okolice Trzcinicy.

Wycieczka z pewnością na długo zapisze się w pamięci naszych uczniów.

Zachęcamy wszystkich do zwiedzenia tego niesamowitego miejsca.

NA GÓRĘ