Andrzejkowy wyjazd klas IV-VII do Szymbarku

28 listopada uczniowie klas IV-VII udali się do Skansenu Wsi Pogórzańskiej im. prof. Romana Reinfussa w Szymbarku.

Po dotarciu na miejsce podzielili się na dwie grupy, żeby wziąć udział w bardzo interesujących warsztatach prozdrowotnych pt. "Kiełki - wykiełkuj sobie zdrowie" oraz zajęciach pt. "Tradycyjne zwyczaje andrzejkowe".

Podczas warsztatów zgłębiali tajemnice kiełków - malutkich, dość niepozornych zaczątków roślin, które niosą w sobie wielką odżywczą moc. Dzieci dowiedziały się, że to co jest skarbem całej, dorosłej rośliny, najpierw zawiera się w jej nasionku. Kiełki są zatem "bombą" witaminową. Ich właściwości zarówno odżywcze jak i lecznicze znane były już w Starożytnych Chinach. Na Zachód dotarły stosunkowo niedawno, jednak bardzo szybko zdobyły serce niejednego dbającego o swe zdrowie człowieka.

Podczas zajęć andrzejkowych uczniowie poznali ludowe zwyczaje związane z wigilią św. Andrzeja i św. Katarzyny, a także wzięli udział we wróżbach andrzejkowych takich jak lanie wosku, wróżba z talerzykami, wróżba z obierek jabłka i innych.