Pierwsza pomoc - szkolenie uczniów

17 maja br. odbyło się szkolenie dotyczące pierwszej pomocy.

Zajęcia dla klas I - VI poprowadził ratownik medyczny z Nowego Sącza - pan Krzysztof Olejnik. Na początku uczniowie obejrzeli film na temat, jak należy się zachować, gdy jesteśmy świadkami wypadku.

Następnie wszyscy wysłuchali wykładu, w którym prowadzący podkreślał, że każdy udzielający pierwszej pomocy poszkodowanym staje się ratownikiem, w jego rękach spoczywa ludzkie życie i zdrowie.  Ważne jest również to, aby podczas ratowania innych samemu nie stać się ofiarą. Dlatego obowiązuje każdego najważniejsza zasada: BEZPIECZEŃSTWO. Uczniowie dowiedzieli się, jaki numer wybrać, by wezwać pomoc, jak rozmawiać z dyspozytorem pogotowia, jak pomóc poszkodowanemu, zanim przyjedzie karetka.

Ostatnia, ale najdłuższa część zajęć poświęcona była ćwiczeniom praktycznym. Każdy uczeń wykonywał na fantomie masaż serca.