MAŁY MIŚ W ŚWIECIE WIELKIEJ LITERATURY

„Mały miś w świecie wielkiej literatury" to ogólnopolski projekt rozwijania czytelnictwa i współpracy między przedszkolami pod patronatem ogólnopolskiego czasopisma "Przedszkolnego ABC". Jego autorem jest Aneta Konefał.

Dlaczego głównym bohaterem projektu jest miś, dodajmy pluszowy? 240 misiaczków z całej Polski wyruszy w niezwykła podróż literacką. Organizator projektu zaplanował dla każdego z nich trasę składającą się z dziesięciu przedszkoli. Pluszak wraz z przedszkolakami u których zagości, będzie się bawić, zwiedzać przedszkole oraz najbliższą okolicę, ale przede wszystkim słuchać bajek, czytanych przez nauczycieli. Miś wyposażony jest w dzienniczek, w którym dzieci wpisują tytuł czytanej misiowi bajki, wklejają zdjęcie swojej grupy oraz dedykację na pamiątkę. Odbijają również swoje paluszki umaczane w farbce oraz wpisują samodzielnie lub przy pomocy nauczyciela swoje imiona.
Przedsięwzięcie spotkało się z ogromnym zainteresowaniem - w ciągu zaledwie dwóch dni zgłosiło się do niego 320 nauczycieli z całej Polski. Warto podkreślić, iż nauczyciele biorący w nim udział w niezwykle kreatywny sposób podjęli się jego realizacji. Jedna z uczestniczek projektu, pani Ludmiła Fabiszewska, wpadła na pomysł napisania piosenki, która stanie się niejako hymnem projektu i treścią nawiązuje do wartości czytania dzieciom. Skomponowała muzykę do tekstu specjalnie napisanego dla potrzeb projektu przez Agatę Dziechciarczyk – znanej w środowisku nauczycieli przedszkola twórczyni wierszy publikowanych na stronie: "Wierszowanki przedszkolanki".
Na facebookowej stronie projektu można obejrzeć relacje z przedszkoli, z których misie wyruszyły w podróż.

Wszyscy uczestnicy zgodnie podkreślają, że udział w projekcie przyniesie wiele korzyści dla przedszkolaków, a przede wszystkim zachęci do czytania oraz przyczyni się do kształtowania postawy otwartości na świat i poznawania nowych ludzi.

Miło nam poniformować, że patronat honorowy nad naszym projektem "Mały miś w świecie wielkiej literatury" objęli:

* Marek Michalak -  Rzecznik Praw Dziecka
*ks. dr hab. Jan Niewęgłowski - prof. UKSW, Dziekan Wydziału Nauk Pedagogicznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
* Dorota Dziamska - pedagog, autor systemu Edukacja Przez Ruch, ekspert MEN
* Maria KocWicemarszałek Senatu RP
* Waldemar Kraska – Senator RP

W przypadku gminy Grybów do projektu przystąpiło 16 placówek wychowania przedszkolnego.

Nasza szkoła – z racji zacnego patrona Stefana Kardynała Wyszyńskiego – wysłała w podróż misia Stefana. Dzieci bardzo się zżyły z misiem ale przecież nasz podróżnik za kilka tygodni wróci ubogacony w przeżycia i nowe doświadczenia.

Czekamy na jego powrót z niecierpliwością!!!